Privatus logopedas Vilniuje, Basanavičiaus g. 29A
8 601 29647
PRADŽIA PASLAUGOS LOGOPEDĖS PATARIMAI LEIDINIAI KONTAKTAI
Patarimai
Kodėl ir kada reikalinga logopedo konsultacija?
Kodėl reikia lavinti smulkiąją motoriką?
Kaip lavinti smulkiąją motoriką?
Kodėl ir kaip reikia lavinti artikuliacinį aparatą?
Kaip lavinti kalbinį kvėpavimą?
Kas yra alalija?
Kas yra dizartrija?
Kas yra disleksija ir disgrafija?
Kas yra dislalija?
Kas yra afazija?
Kas yra autizmas?
Trumpas liežuvio pasaitėlis ir vaiko kalba
Vaikų kalbos raida
Kaip lavinti smulkiąją motoriką?
Yra daugybė įdomių vaikui žaidimų ir veiklų lavinančių smulkiąją motoriką. Svarbu sudominti vaiką siūloma veikla, skatinti vaiko kūrybiškumą, ir būtinai paskatinti atlikti užduotis iki galo. Pagrindiniai žaidimai, kurie tinka 2-7 metų vaikų smulkiosios motorikos lavinimui yra tokie:
Dėlionės
Puikiai padeda lavinti smulkiąją motoriką. Dėliojant detales treniruojami pirštukų judesiai ir lavinamos rankytės. Dėlionės sudetingumas turi būti parenkamas pagal vaiko amžių. Jau 1,5 metų vaikutį galima pamokyti sudėti dėlionę iš dviejų dalių.Tai gali būti perkirptas per pusę paveikslėlis arba dėlione su 2-3 detalėmis, kurios turi rankenėles.
Kilpos
Tai lyg žaidimas-labirintas kai įvairias formeles, suvertas ant vielos, reikia vedžioti raitytais takeliais-kilpomis. Šis žaidimas lavina ne tik smulkiąją motoriką, bet ir erdvinius suvokimus, moko pažinti figūras, spalvas.
Piešimas
Paprasčiausias būdas lavinti smulkiąją motoriką ir rankų miklumą. Piešiant skatinamas vaiko kūrybiškumas, vaizduotė. Mėgstantiems piešti ir kurti puikiai tinka nutrinama magnetinė piešimo lenta su magnetiniu pieštuku ir piešinėlių anspaudukais.
Trafaretai
Trafaretų apvedžiojimas ir spalvinimas puikiai lavina rankos koordinaciją ir judesio krypties pajautimą. Ranka atliekamos tos pačios manipuliacijos, kaip ir piešiant ar spalvinant, tačiau apibrėžti trafaretus įdomiau nei piešti ir ranka nuvargsta mažiau.Trafaretai gali būti apibrėžiami iš vidinės ar išorinės pusės. Parinkite trafaretus pagal vaiko pomėgius.
Kaištukai
Nuo pat mažens vaikai mėgsta kaišioti daiktus į įvairias skylutes ar išpjovas. Lazdelių kaišiojimas lavina judesio krypties pajautimą, spaudimo ir traukimo jėgą. Kad būtų įdomiau galima skaičiuoti lazdeles ar likusias lentoje skylutes.
Žvejyba
Meškerės su magnetuku pagalba gaudomos dėlionės detalės, paveikslėliai ant kurių prisegtos sąvaržėlės ar metaliniai segtukai arba bet kokie metaliniai daikčiukai. Lavėja vizualinė-motorinė koordinacija, judesio krypties suvokimas.
Mozaikos
Dėliojant mozaikas lavėja smulkieji pirštų judesiai, ugdomas kūrybiškumas. Vaikai išmoksta išlaikyti dėmesį ilgesniam laikui. Mozaikų dydį tikslinga parinkti pagal vaiko amžių - kuo mažesnis vaikas, tuo didesnės mozaikos detalės.
Segtukai
Smulkiosios motorikos lavinimui gali pasitarnauti papraščiausi skalbinių segtukai. Juos galima segti ant dėžutės kraštelių, ant virvutės, ant popierinių figūrėlių, ir netgi ant minkštų žaisliukų.
Vėrinėliai
Siuvimo imitacijos veiksmas ugdo vaikų smulkiosios motorikos įgūdžius ir akių -rankų koordinaciją. Galima nesunkiai padaryti paprastą varstymo žaislą iš kietesnio kartono ar plastiko. Reikia skylamušiu išbadyti skylutes.
Labirintai
Įvairių spalvų formeles reikia vedžioti vingiuotais takeliais. Vaikas lavina ne tik pirštukus, bet ir atmintį, pastabumą, išbando savo kūrybiškumą, pradeda suvokti judesio kryptį. Formeles galima rūšiuoti pagal spalvą.
Linkim smagių žaidimų vaikučiams ir jų piršteliams!
Parengė logopedė Jolanta Repšienė.